Kutatásvezető neve
Abonyi János
Pannon Egyetem
Rektorhelyettes, tudományos és stratégiai dékánhelyettes

Támogatás összege
25 209 260 Ft
A kutatás rövid ismertetője
Annak érdekében, hogy az európai gazdaság fenntartható és versenyképes legyen, szükségessé vált az ipar digitális és zöld transzformációja. Az átalakulást szorgalmazó Európai Bizottság a negyedik ipari forradalomként hirdetett gazdaságfejlesztési programját a kutatás és innováció fenntartható és emberközpontú szemléletével kiegészítve definiálta az “Ipar 5.0” stratégiát amely az emberek életminőség javítását, a munkahelyteremtést és a természetes környezet korlátait tiszteletben tartó növekedést célozza meg. Az EU szerint a célok eléréséhez olyan “rendszerek-rendszere” szemléletet követő megközelítés fejlesztése szükséges, amely a mesterséges intelligencia alkalmazásának köszönhetően alkalmas az egymással dinamikus kölcsönhatásban lévő rendszerek elemei közötti ok-okozati kapcsolatok feltárására és hatékony kezelésére.
Letöltések
A kutatási program az Ipar 5.0 megoldások kialakítása szempontjából különösen releváns problémakörökre fókuszál.
- Digitális ikrek és szimulációs technológiák fejlesztése: többszintű dinamikus modellezés, a környezeti és társadalmi hatások szimulációja és mérése.
- Adatelemzési technológiák fejlesztése: szenzorhálózatok, interoperabilitás, edge computing rendszerek gépi tanuláson alapuló intelligens megoldásai.
- Mesterséges intelligencia megoldások fejlesztése: ok-okozati kapcsolatok feltárása, hálózati hatások elemzése, robosztusság növelése, raj intelligencia, személyközpontú mesterséges intelligencia, informált mélytanulás, ember és gép összehangolása.
A kutatás a fenti célok elérése érdekében a következő módszertani fejlesztésekre fókuszál:
Komplexitás kezelése modellezési, szenzorfúziós és állapotbecslési eljárásokkal
- Komplexitás kezelése modellezési, szenzorfúziós és állapotbecslési eljárásokkal
- Időbeliség kezelése idősor és eseményelemzéssel
- Összekapcsoltság kezelése gráfadatbázisokkal és többrétegű hálózatokkal
- Térbeliség kezelése célirányos csoportosítási algoritmusokkal
- Döntéstámogatás többtényezős optimalizációs algoritmusokkal
A kutatás a hazai kutatóhálózatban egyedi megközelítésmódot követve ad megoldásokat
- Emberi tényezőket központba helyező termelő és szolgáltató rendszerek és folyamatok fejlesztésére, a robosztusság, a rugalmasság és a hatékonyság növelésére.
- A fenntarthatósággal kapcsolatos komplex problémák megértésére, természeti-, társadalmi-, műszaki- és gazdasági rendszerek rendszerének integrált figyelemmel kísérésére.
Ezt a hiánypótló tevékenységet felvállaló kutatócsoport kizárólag a kutatói/oktatói utánpótlás számára kritikus fontosságú PhD hallgatókból és 35 év alatti, pályájuk elején lévő tehetséges kutatókból áll.
