Kutatásvezető neve
Dr. Lakatos Péter András
Semmelweis Egyetem ÁOK I. Belgyógyászati Klinika

Támogatás összege
33 731 398 Ft
A kutatás rövid ismertetője
A Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinikáján működő Molekuláris Genetikai Munkacsoport 2022. júliusában csatlakozott a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózathoz Lakatos Péter professzor úr vezetésével.
Munkacsoport több évtizedes tapasztalattal rendelkezik a hazai és nemzetközi szinten is kiemelkedő tapasztalatokkal a molekuláris biológia területén.
Letöltések
Kutatási és diagnosztikai munka fő területei a csontanyagcsere, a Wilson-kór (rézanyagcsere), pajzsmirigy daganatok genetikai hátterének feltárása. A 80-as évek közepén, a világon harmadikként fejlesztettek ki osteocalcin radioimmunoassay-t, amely kereskedelmi forgalomba is került. Mind alap, mind klinikai kutatási programokat vezet, amelyek elsősorban a csont- és pajzsmirigy betegségeire koncentrálnak. Az utóbbi 30 évben az érdeklődése ezen területek genetikai hátterének kutatása felé fordult, amelynek során több, nemzetközileg is figyelemreméltó eredményt ért el munkatársaival, mint pl elsőként tudott humán csontszövetből DNS-t és RNS-t szeparálni úgy, hogy abból genetikai profilvizsgálatok készülhettek, vagy, hogy elsőként hoztak létre csont-anyagcsere és pajzsmirigy rákok genetikai diagnosztikáját segítő genetikai vizsgálati panelt. 2012-ben elsőként alkalmazták a klinikumban az újgenerációs szekvenáló technikát a Wilson-kór hátterében álló többszáz eltérés diagnosztikai vizsgálatához. Mára már több különböző szekvenáló technikát rutinszerűen alkalmazva exom- és genomszekvenálás alapú kutatásokat és diagnosztikai kiértékeléseket végeznek.
A munkacsoportnak úttörő tapasztalata van a pre- és posztnatális genetikai eltérések vizsgálatában, így segítve a meddőségi centrumokat vagy a várandósgondozásban részt vevő nőgyógyászok munkáját. Továbbá munkásságukhoz köthető több keringő szabad DNS alapú teszt bevezetése Magyarországon, így még aktívabban részt vállaltak a várandósgondozás, illetve az onkológiai betegek monitorozásának területén.
A munkacsoportban jelenleg 2 DSc, 5 PhD fokozattal rendelkező kolléga, 3 asszisztens és 2 bioinformatikus dolgozik.
Lakatos professzor több mint 713 tudományos közlemény szerzője, amelyek impakt faktora több mint 693, a hivatkozások száma 13,306, Hirsch indexe 44. Elnöke volt a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaságnak 1999-2005. között, illetve 1997-2007. között a European Society for Calcified Tissues vezetőségi tagja. Emellett most is az Academia Europaea, valamint számos szakmai társaság, ETT, akadémiai, szerkesztőségi és egyéb bizottság tagja, illetve a European Science Foundation Pályázati Bírálóbizottságának tagja. Lakatos dr. egyebek mellett megkapta a biokémiai Madzsar Díjat, az NIH Fogarty International Center Award-ot az USA-ban, a Sandoz Tudományos Díjat, az ausztrál ICCRH Award-ot, a Széchenyi professzori ösztöndíjat, a Jendrassik díjat, a kanadai Terry Fox díjat, illetve a Pro Universitate díjat.