HUN-REN-SZE PhatoPlant-Lab Kutatócsoport

Dr. Palkovics László

Kutatási terület

A növényi vírusok és viroidok diagnosztizálása hagyományos és molekuláris biológiai módszerekkel. 

Támogatás összege

30 153 260 Ft

A kutatás rövid ismertetője

A HUN-REN-SZE PhatoPlant-Lab Kutatócsoport vizsgálja a Magyarországon már azonosított, de jelenleg még nem jellemzett, éppen dominánssá váló és potenciálisan súlyos növényvédelmi problémákat okozó szervezeteket, elsősorban vírusokat, de más növényi kórokozókat is. Vizsgáljuk a termesztett növények környezetében a vad és gyomnövényeket is, mint potenciális rezervoár növényeket. Az új vírusok felfedezéséhez az új generációs szekvenálási technikát (NGS) alkalmazzuk, amely lehetővé teszi a komplex fertőzések azonosítását.

Letöltések

A vizsgálatok eredményeképpen felfedeztük a cukornád mozaik vírus egy új gazdanövényét, igazoltuk az őszi kikerics színtörés vírus jelenlétét egy fokozottan védett Natura2000 területen és más dísznövényeket fertőző vírusokat is leírtunk. Azonosítottunk egy új, invazív lisztharmat gombafajt mogyoró növényeken. Ez a kórokozó súlyos károkat okozhat a magyarországi mogyoró ültetvényekben, ezért tervezzük további, nem őshonos lisztharmat fajok felkutatását. Fitoplazmát mutattunk ki három új magyarországi gazdanövényen, a ciklámenen, kövirózsán és gyöngyikén. Minden esetben a termesztett növények eladhatatlanná váltak. Vizsgáljuk a kajszi ültetvények gutaütésszerű elhalásának hátterét, bizonyos vírusfehérjék géncsendesítését, valamint új, gyümölccsel importált post-harvest kórokozókat is. Vizsgálataink jelentős részét a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének kutatócsoportjaival közreműködésben végezzük.

A szántóföldeken közvetlenül alkalmazható technológiák fejlesztése.

A másik irány a szántóföldeken közvetlenül alkalmazható technológiák fejlesztése. Egy gyors, laboratóriumi hátteret nem igénylő és hatékony megoldást, a „loop mediated isothermal amplification” technológiát alkalmazzuk, amelyet különböző kórokozók kimutatásárára optimalizálunk és innovatív módon fejlesztjük.

A növény-talaj rendszerben előforduló, vagy mesterségesen kijuttatott mikroszervezetek-nek (mikroalgák, cianobaktériumok), továbbá a magasabbrendű növényekből származó természetes kivonatoknak a növények növekedésére és fejlődésére, környezeti hatásokkal (elsősorban különböző kórokozók) szemben gyakorolt hatásának a vizsgálatát végezzük. Célunk a Mosonmagyaróvári Algagyűjtemény (MACC) kiválasztott mikroalga törzseinek vizsgálata az őszi búza (Triticum aestivum L.) növények csírázóképességére és egyes élettani folyamataira. Eredményeink arra utalnak, hogy bizonyos mikroalga törzsek biomasszájának kijuttatása hatékonyan alkalmazható a búzamagok csírázásának javítására, levél permetezésként pedig genotípusfüggő módon módosíthatják az akklimatizációs folyamatokat is.

Scroll to Top