HUN-REN-ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoport

Kutatásvezető neve

ÁDÁM MIKLÓSI Curriculum vitae

Támogatás összege

32 478 320 Ft /év

A kutatás rövid ismertetője

Az Ipar 4.0 koncepciója az egymással kommunikálni képes, hálózatba kapcsolt, és önálló döntéseket is hozó eszközök megjelenésén alapszik. A robotikára vonatkoztatva ez a változás olyan ágensek megjelenését vetíti előre, amelyek az emberekkel együttműködő csoportokat alkotnak. Bár már számos kutató és mérnök megjósolta az ún. szociális (társ) robotok egyre nagyobb térhódítását, és a folyamatot az EU is jelentős anyagi forrásokkal támogatta, a várt áttörés elmaradt.

Az elmúlt 10-15 évben a szociális robotikának nem sikerült beváltania ígéreteit. Korábbi kutatásaink egyértelműen arra utaltak, hogy a szociális robotika a fejlesztés szokásos, alulról felfelé történő építkezési módszere helyett a kevésbé szerencsés, fentről lefelé megközelítést választotta. A hangsúly a túl komplex (emberszerű) készségek kifejlesztésén volt, miközben elhanyagolták a társrobotok etológiai értelemben alapvető szociális képességeinek kialakítását.

 

Letöltések

A Kutatócsoport célja olyan társrobotok fejlesztésének megalapozása, amelyek emberrel együttműködve képesek lényeges mértékben hozzájárulni egy cél eléréséhez/feladat megoldásához, miközben kimutathatóan csökkentik az emberi munka befektetésének szükségességét. Mivel a szociális robotok alapfunkciója az emberrel való együttműködés, természetesen adódott, hogy e célnak az ember-kutya interakció jó biológiai modellje lehet. Ez vezetett el az etorobotika koncepciójának megfogalmazásához, miszerint a társrobotok tervezését és kivitelezését alá kell rendelni a viselkedés etológiai szabályrendszerének, mielőtt komplex kognitív képességekkel ruháznánk fel a robotokat.

Szociális interakciókra vonatkozó elmemodell legfőbb szabályai

Kifejlesztettük azokat az alapvető etológiai eljárásokat, amelyek lehetővé teszik egyes szociokognitív funkciók mögött álló mechanizmusok feltárását. Megtaláltuk és bevezettük a gyakorlatba azokat az alapvető módszertani megoldásokat, amelyek révén a kommunikáción és kooperáción alapuló interakciók jól mérhetők két együttműködő élőlény, valamint élettelen ágensek és élőlények között. Kidolgoztuk a szociális interakciókra vonatkozó elmemodell legfőbb szabályait, amihez specifikus összehasonlító kognitív teszteket, állat–robot interakción alapuló megfigyeléseket, ill. nagy mennyiségű (térbeli mozgáson alapuló) viselkedési adat gyűjtését végeztük.

Pályázatunk központi témája az együttműködés ember és egy ágens között, ami etológiai értelemben azt jelenti, hogy ketten olyan feladat megoldására képesek, amire egyedül egyikük sem lenne képes (komplementer kooperáció). A különböző kontextusban sikeres együttműködést megvalósító ember-kutya interakcióból kiindulva, alulról felfelé építkezve állítjuk össze azt az etológiai szabályrendszert, ami a szociális kompetencia révén lehetővé teszi a hatékony ember-robot interakciót.

  1. Megvizsgáljuk, hogy milyen specifikus ágencia jellegek (pl. szociális éberség, figyelem, távolságszabályozás, belső állapotok jelzése) fontosak a társrobotok szociális kompetenciájának növeléséhez, illetve ezek hogyan segítik az ilyen célú robotok elfogadását és meggyőzőképességét, figyelembe véve a technológiai korlátokat.
  2. Az ember-kutya együttműködést modellként használva készítünk egy szabálybázist a robotok kooperatív készségének fokozására, amelyet egyszerű szociális interakciók beállításával tesztelünk természeteshez közeli körülmények között.
  3. Mindezek alapján az etológiai alapokon kifejlesztett, emberekkel együttműködő társrobotok teljesítményét és viselkedését elemezzük, illetve a velük interakcióba kerülő alanyok tapasztalatait gyűjtjük össze terepi körülmények között (étteremben, idősek otthonában).

A kutatás-fejlesztés gyakorlati oldalát tekintve együttműködő partnereinkkel olyan hardvert és szoftvert hozunk létre, amely megalapozza a szociális robotok prototípusait. A megfelelő funkció kialakítása érdekében egy megvásárolt ipari robotalapra készítettünk felépítményt, és kialakítottunk egy olyan szoftver keretrendszert, amelyet a jövőben majd át lehet emelni más típusú robotokra is.

Kutatásaink várható eredménye egy szociális ágenciával bíró, emberrel hatékony kooperációra képes, asszisztens jellegű etorobot-prototípus, amely sikeres kooperációra képes, csökkentve az emberi munka igényét. Az elképzelésünk alapján fejlesztett robotok sikerrel kapcsolódhatnának be az irodákban, kávézókban vagy idősek otthonában végzett munkába.

Scroll to Top