HUN-REN Kondenzált Anyagok Fizikája kutatócsoport

Kutatásvezető neve

Dr. Halbritter András Ernő

A kutatás rövid ismertetője

A Kondenzált Anyagok Fizikája kutatócsoport 2007 óta működik a BME Fizikai Intézetében Jánossy András, Mihály György majd Halbritter András irányítása mellett. A kutatócsoport kísérleti szilárdtestfizikai kutatások köré épülő tudományos iskolaként tevékenykedik. Jelenleg öt alprojekt által képviselt fókuszterületre koncentrálunk: funkcionális nanoáramkörök fejlesztése, spin és töltésdinamikai kutatások, komplex mágneses szerkezetek kísérleti és elméleti vizsgálata, illetve önszerveződő nanoszerkezetek vizsgálata

Letöltések

A 2007 óta működő, először Jánossy András, majd Mihály György, jelenleg pedig Halbritter András által vezetett Kondenzált Anyagok Fizikája Kutatócsoport érdeklődésének középpontjában a kezdetektől fogva a modern funkcionális, technológiai szempontból perspektivikus anyagcsaládok vizsgálata állt. A komplex elektronszerkezettel rendelkező tömbi anyagok vizsgálata mellett egyre inkább előtérbe kerül a nanostruktúrált szerkezetek, nanoáramkörök tanulmányozása. Az erősen kísérleti fókuszú kutatócsoport a BME Fizikai Intézet kísérleti szilárdtesfizikai eszközparkjára épít, hangsúlyosan megjelenítve az elektrontranszport, spinspektroszkópia és magnetooptika irányú kísérleti vizsgálati módszereket, illetve önszerveződő nanoszerkezetek vizsgálatát. A kísérleti kutatásokat elsőelvű módszerekkel végzett elméleti szimulációk támogatják. A kutatócsoport öt alprojektje által képviselt témák (funkcionális nanoáramkörök, spin és töltésdinamika, komplex mágneses szerkezetek kísérleti és elméleti vizsgálata, önszerveződő nanoszerkezetek) kivétel nélkül olyan területeket jelenítenek meg, melyeknél a felfedező kutatás szintjén megjelenő elképzelésekkel időben átfed az alkalmazásokban történő megvalósítás. Ennek megfelelően kutatásaink a vizsgált anyagcsaládok és struktúrák tulajdonságainak mély feltárásán keresztül olyan alkalmazásorientált területek fejlődéséhez járulnak hozzá, mint a mesterséges intelligencia hardvertámogatása, az ultranagy sűrűségű mágneses adattárolás, vagy az önszerveződésen alapuló nanoszenzorok fejlesztése. Ezen alkalmazásorientált felfedező kutatási céljainkat több eszközfejlesztési terv egészíti ki, mint például a kriogén környezetben működő mikrohullámú fotovezetés-mérő vagy a komplex jelek felismerésére alkalmas mesterséges neurális egység fejlesztése.

 

A Kutatócsoport a kezdetektől fogva egy tudományos iskolaként működik, melynek kiemelt célja a saját nevelésű fiatal kutatók hazai tudományos karrierjének elősegítése. Jelenleg három alprojektet is olyan kutató vezet, akinek korábban a Kondenzált Anyagok Fizikája kutatócsoport nyitotta meg a lehetőséget egy hazai kísérleti kutatócsoport felépítésére. Ezen hagyományok alapján továbbra is központi szerepet szánunk a fiatal posztdoktorok támogatásának.

Scroll to Top