Kutatásvezető neve
Dr. Szabó Attila
klinikai rektorhelyettes

A HUN-REN-SE Gyermekgyógyászati és Nephrológiai Kutatócsoport mintegy két évtizede alakult a Semmelweis Egyetem Gyermekklinikáján. Vizsgálatainak középpontjában a szerveink működésének beszűkülésével járó szöveti hegesedés áll. Becslések szerint ez a folyamat húzódik meg közel minden második halálok hátterében, ennek ellenére gyógyszeres kezeléssel mégsem rendelkezünk. A kutatócsoport ezért számos új innovatív módszert dolgozott ki, amelyek lehetővé teszik a hegesedés mechanizmusának kutatását, illetve a folyamatot gátló gyógyszerek fejlesztését. Jelenleg az extracelluláris vezikulák szerepét tanulmányozzuk a folyamatban. Ez elmúlt évtizedek alatt a csoport munkájának eredményeként számos szabadalom, illetve publikáció született, ezeket a tudományos közélet több nívós díjjal ismert el. Célunk, hogy kutatási eredményeink hozzájáruljanak a hegesedésben szenvedők gyógyulásához.
Letöltések

Veres-Székely Apor, Bernáth Mária, Szebeni Beáta, Vannay Ádám, Pap Domonkos
A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika a betegellátás és az orvostanhallgatók oktatása mellett, immár több mint két évtizede folytat orvos-biológiai kutatásokat. Kutatólaboratórium szakemberei és a klinikusok közötti intenzív együttműködés erősen fókuszált, innovatív miliőt hozott létre, amely lehetővé teszi a betegségek patomechanizmusának, terápiájának és kimenetelének komplex vizsgálatát.
A HUN-REN-SE Gyermekgyógyászati és Nephrológiai Kutatócsoportot Prof. Tulassay Tivadar alapította több mint két évtizeddel ezelőtt. A kutatócsoport azóta többször megújulva, folyamatosan, fejlődve működik, jelenleg Prof. Szabó Attila vezetésével.
A kutatócsoport hatékonyságának és eredményességének kulcsa, hogy számos terület tapasztalt szakembereiből tevődik össze. A csoport tagjai orvosok, biológusok, biomérnökök és tapasztalt technikusok is, akik egymás tudását kiegészítve, szoros együttműködésben dolgoznak (Dr. Szebeni Beáta, Dr. Szász Csenge, Bernáth Mária, Dr. Pap Domonkos, Dr. Veres-Székely Apor és Bokrossy Péter). A kutatócsoport szakmai munkáját Dr. Vannay Ádám irányítja, a kutatócsoport fő célja a szöveti hegesedés, azaz a fibrózis patomechanizmusának vizsgálata.
A hegesedés többnyire krónikus gyulladás talaján alakul ki és a sérült szövetek szerkezeti és funkcionális elváltozásával jár. A kiváltó októl függetlenül a fibrózis hasonló sejtes és molekuláris mechanizmusokat mutat a különböző szervekben. A folyamat során a sérült sejtek és az aktivált immunsejtek nagy mennyiségű citokint, kemokint és növekedési faktort termelnek, ami a szöveti fibroblasztok aktiválódásához vezet. Az aktivált fibroblasztokra fokozott osztódási hajlam, motilitás, valamint megnövekedett extracelluláris mátrix termelés jellemző. Az extracelluláris mátrix túlzott felhalmozódása drámai módon megváltoztatja a szövet szerkezetét, csökkentve annak funkcióját végül szervelégtelenséghez vezet.
Becslések szerint a fejlett országokban a halálozások mintegy 45%-ért a hegesedés tehető felelőssé. Azonban a betegség rendkívüli egészségügyi jelentősége ellenére sem rendelkezünk ellene hatékony terápiával.
Az elmúlt évtizedekben a kutatócsoport jelentős erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy a szöveti hegesedés gátolható legyen. Ezt a hazai szinten egyedül álló, de nemzetközi szinten is kimagasló technikai tudást felhasználva vizsgálják a hegesedés folyamatának sejtes, illetve molekuláris biológiai mechanizmusait, azonosítanak új terápiás célpontokat és olyan hatóanyagokat melyek alkalmasak lehetnek a szöveti hegesedés kezelésére. Munkásságukat számos szabadalom, metodikai fejlesztés, illetve a szakma vezető újságjaiban megjelent publikáció fémjelzi.