HUN-REN-DE Középkori Magyarország és Közép-Európa Hadtörténete Kutatócsoport

Kutatásvezető neve

Prof. Dr. Bárány Attila Pál, DSc

Magyarország hadtörténetét és hadszervezetét vizsgáljuk közép-európai látószögből 1301 és 1526 között. A debreceni Déri Múzeum is befogadó intézményünk. Előzménynek tekinthető MTA Lendület kutatócsoportunk (Magyarország a középkori Európában, 2014-19), valamint OTKA-projektünk (A középkori magyar hadszervezet forrásai Európában), valamint a Tématerületi Kiválósági Programunk (Magyarország helye és képe a középkori Európában, Debreceni Egyetem), és a Memoria Hungariae-adatbázis.

Letöltések

Az eseménytörténeten túl új szempontok alapján vizsgáljuk a háború intézményét (finanszírozás, logisztika, hírszerzés). Fő célkitűzésünk a magyar vonatkozású itáliai, lengyel, sziléziai, dalmáciai okleveles és narratív források feltárása és közreadása, kommentárokkal, tanulmányokkal. Vizsgáljuk az itáliai magyar zsoldosságot (Vatikáni Apostoli Levéltár, Firenze, Mantova). A projekt középpontjában kritikai szemléletű, kommentárokkal ellátott forrásközlemények, magyar és idegennyelvű tanulmánykötetek, nagymonográfiák állnak. 2026-ban lesz a mohácsi csata 500 éves évfordulója, kutatócsoportunk külső munkatársa egy idegen nyelvű monográfiát készít, hogy a legfrissebb kutatási eredményeket erről a meghatározó csatáról a nemzetközi érdeklődők számára is elérhetővé tegye. Ehhez előkészítő munkálatokat végzünk. Luxemburgi Zsigmond Velence elleni háborújáról nagymonográfián dolgozik E. Kovács Péter, melynek 2. kötete (Velence és Magyarország II. Az oroszlán ugrott) 2023-ban jelent meg. Vizsgáljuk Zsigmond boszniai, havasalföldi hadjáratait. A teutonok megtelepítésére tett kísérleteket és törökellenes harcait Pósán László kutatja. Foglalkozunk a burgundiak és a Valois-k keresztes törekvéseivel, ehhez felhasználjuk Lille, Dijon, Brüsszel levéltári anyagát, Jean de Wavrin, Bertrandon de la Broquière, Philippe de Commynes elbeszélő forrásait, illetve milánói és velencei követjelentéseket. Az eredmény 2026-ban egy forráskiadványban ölt testet Bárány Attila és Györkös Attila munkájaként. Bárány Attila Mátyás sziléziai háborúit Długosz- és Eschenloer-szemelvényekkel ábrázolja, emellett vizsgálja a huszita háborúkat a bratríktól a zsoldosokig (1437-67), valamint Nagy Lajos itáliai politikáját (Szentszéket támogatandó itáliai keresztes vállalkozás), Velence magyar és közép-európai kapcsolatait. Folytatjuk a hazai oklevelek elbeszéléseinek hadtörténeti vizsgálatát (oklevelek narratiói), melyek egyedülálló források, mivel bizonyos esetekben az ott felsorolt hadi históriák alapján lehet csak megismerni egy-egy hadjáratot. Ehhez kapcsolódva Novák Ádám koordinálásával vizsgáljuk a katonaportrékat, csatákat és hadjáratokat a 15. századból, melyhez prozopográfiai kutatást végzünk. A 2024. évi műhelykonferenciát is e témában szervezzük meg. Szovák Mártonnal együttműködve folyamatban van a velencei Marin Sanudo Diarii-jából a Magyar Királyságról szóló leírások fordítása, melyhez digitális felületet is kialakított: https://sanudologia.weebly.com/database.html. Maléth Ágnes külső kutatóként vizsgálja a Szentszék által szerződtetett magyar zsoldosokat. Véber Zoltán áttekinti Hunyadi kevéssé kutatott vállalkozásait (1448-56: Krusevác, Kilia) magyar, milánói, raguzai és velencei források alapján. A Firenzében felfogadott, Toldi Miklóshoz hasonló magyar zsoldosokról szerkeszt forrásgyűjteményt bevezető tanulmánnyal, kritikai jegyzetekkel ellátva Visegrádi Renáta és Virágh Ágnes.

 A feldolgozott dokumentumokat a Monumenta Militaria Hungariae online adatbázisunkon keresztül hozzáférhetővé tesszük (https://monumenta.militaria-hungaria.hu/monumenta-web/).

2022-ben nemzetközi konferenciát szerveztünk a keresztesekről és a zsoldosokról, 2023-ban jelentek meg a konferencia-előadások idegennyelvű tanulmánykötetben (Mercenaries and crusaders). 2023-ban az itáliai zsoldosokról szerveztünk konferenciát és 500 rekordot tettünk közzé a Monumenta Militaria Hungariae-adatbázisban. Külföldi partnereink: CY Cergy Paris Université; Internationale Historische Kommission zur Erforschung des Deutschen Ordens (Bonn); Uniwersytet Mikołaja Kopernika (Toruń); MECERN; DiDip (Universität Graz); D.E.E.D.S. (University of Toronto); IMM Lleida; Olomouc (Univerzita Palackého v Olomouci).

A projekt zárásaként, 2027-ben tanulmánykötet jelentetünk meg (Hungary in Medieval European Military History).

A kutatócsoport a tudományos tehetséggondozás platformjaként is szolgál, a projekt részeként hadtörténeti disszertáció jelenik meg. A „Középkori hadtörténeti előadás-sorozat” keretében külföldi vendégoktatók adnak elő (Roman Czaja, Uniwersytet Mikołaja Kopernika; Helmut Flachenecker, Julius-Maximilians-Universität; Renger de Bruin, Universiteit Utrecht).

Nemzetközi konferenciákon számos előadást tartottunk angolul, németül és franciául (New York, Leeds, Pozsony, Lisszabon, Vajdahunyad). Publikáltunk folyóiratokban és tanulmánykötetekben angolul, németül és olaszul (Anglia, Német-, Olasz-, Spanyolország, Románia, Szlovénia).

Scroll to Top