HUN-REN-ELTE Thesaurus Mediaevalis – Az Árpád-kor Művészete Kutatócsoport

Kutatásvezető neve

Dr. Takács Imre

Letöltések

A kutatócsoport a 2022–2027-es támogatási ciklusban az előző ciklusban létrehozott Árpád-kori építészeti thesaurus kutatási anyagát kibővítve a teljes Árpád-kori magyarországi művészeti kézikönyv létrehozását tűzte ki célul. A fő szempont, hogy egy átfogó, nem csak a szűk szakmának szóló, hanem széles társadalmi rétegek által is használható, a legmodernebb európai sztenderdeknek megfelelő kézikönyv készüljön el, amely időtálló tudásanyagként alkalmazható a középfokú- és felsőoktatásban, objektív, tény- és kutatásalapú, releváns ismeretanyagával hozzájárul a magyarság történeti tudatának és nemzeti identitásának erősítéséhez. Az angol nyelvű kiadás emellett megerősíti az Árpád-kor magyarországi művészetének jelenlétét a nemzetközi tudományos köztudatban, a művészeti kapcsolatok feltárásával és adatolásával pedig európai kontextusban árnyalja a Magyarország történelméről és művészetéről alkotott képet.

Külső hivatkozások

A kézikönyv anyagának megírását átfogó alapkutatás előzi meg, amely az egyes emlékek, régiók és művészeti ágak elismert, fiatal szakértőinek bevonásával történik meg. A kézikönyv így a széleskörű szakma által elfogadott friss kutatási eredmények összegzésével maradandó értéket alkot és ad tovább a jövő művészettörténész-generációi számára is. A kutatócsoport, amely az ELTÉ-vel mint befogadó intézménnyel együttműködésben áll, gyakornoki programok szervezésével, az egyetemi hallgatók terepmunkába való bevonásával járul hozzá a felsőoktatás színvonalának emeléséhez és az utánpótlásképzéshez. A célunk, hogy a hallgatók a művészettörténet szakmáját első kézből ismerhessék meg, és naprakész, jövőbe mutató, innovatív kutatásmódszertani gyakorlatot szerezhessenek. A kutatás futamideje alatt folyamatos a keletkezett új eredmények publikálása, a hallgatók és fiatal kutatók motiválása és támogatása a további kutatásban való részvételben. Középkor-fórum néven interdiszciplináris beszélgetéssorozat is kezdeményez hallgatók és kutatók közötti párbeszéd formájában, aktuális középkori kutatási problémák megvitatására.

A minél szélesebb körű hozzáférést a kutatócsoport a publikációkon és a kutatók konferencia-részvételein kívül egy honlap készítésével is erősíti, amelyen az Árpád-kor művészeti emlékeit adatbázis-formátumban, gazdag képanyaggal és – a további tájékozódást elősegítendő – átfogó bibliográfiai hivatkozásokkal ellátva adja közre.

Scroll to Top