Kutatásvezető neve
LÁSZLÓ VÉCSEI
Professor of Neurology, Head of Neuroscience Research Group

Támogatás összege
42 977 844 Ft
A kutatás rövid ismertetője
- Tudományos háttér
A HUN-REN-SZTE Idegtudományi Kutatócsoport kiemelt témája a triptofán (Trp) anyagcsere vizsgálata. Különösen a kinurenin útvonal (KP) metabolitjait és a terápiás lehetőségeket kívánjuk feltérképezni idegrendszeri kórképekben (főként a sclerosis multiplex (SM), a Parkinson-kór (PD), valamint a migrén pathomechanizmusában). A Trp lebomlásának legjelentősebb kaszkádja a KP, ahol számos, a központi idegrendszerben fontos szerepet betöltő neuroaktív (protektív és toxikus) vegyület képződik. Kiemelkedő jelentőségű a kinurénsav (KYNA), amely koncentrációfüggő módon szabályozza számos receptor (NMDA, AMPA, GPR35, aril-hidrokarbon, ópiát) működését. A KYNA patológiás változása a neurotranszmitter-rendszerek egyensúlyának megzavarásával hozzájárulhat neurodegeneratív és neuropszichiátriai kórképek kialakulásához. Így egyes metabolitok mennyiségének szabályozása, valamint új KYNA-analógok szintézise terápiás eszközként szolgálhat különböző neurológiai betegségek kezelésében
Letöltések
- Alapkutatás
- A KP egyes enzimjeit érintő mutációt hordozó knock-out (KO) egerek karakterizálása segíti az anyagcserekaszkád részletes feltárását és a KP szerepének megismerését az idegrendszer szerveződésében, betegségeiben. Ezek az egyedi egerek a japán kooperáció révén Prof. Etsuro Ono munkacsoportjától származnak (Kyushu University, Fukuoka, Japán).
- SM cuprizon (CPZ) mitokondriális-toxin modelljének karakterizálása egerekben (KP metabolitok és a betegségre jellemző, ismert biomarkerek közötti összefüggések feltárása) hozzájárul a betegség patomechanizmusának és a KP SM-ben betöltött szerepének jobb megértéséhez.
Gyógyszerkutatás
- Az SZTE ÁOK, GYTK, TTIK és SZBK kutatási hálózatban folyó vizsgálatok célja a KYNA-nál jobb penetranciájú, vízoldható és jó biológiai hozzáférésű származékok előállítása. Célunk ezeknek az anyagoknak a farmakológiai tesztelése és technológiai fejlesztésekkel (kolloid mérettartományú gyógyszerhordozók, nano/mikrométeres, biológiailag kompatibilis és lebomló rendszerek, micellába zárás) a vegyületek célba juttatásának elősegítése.
- A KYNA származékok farmakodinámiai és farmakokinetikai tulajdonságainak részletes feltérképezése.
- A japán KO egerekben, kísérletes fájdalom- és migrén, SM és PD állatkísérletes modellekben a KYNA analógok magatartási és neurokémiai hatásának vizsgálata, és a betegségre jellemző, ismert biomarkerek közötti összefüggések feltárása.
- Klinikai biomarker kutatás
- A Trp metabolitok és „betegség-specifikus” biomarkerek (pl. NFL, Neopterin, CGRP, PACAP, glia és gyulladásos markerek) közötti összefüggések azonosítása a klinikánkon gondozott migrénes betegekben.
- A pozitív/negatív gyógyszerválaszok korreláltatása a metabolit/biomarker szintekkel elősegíti a különböző terápiák hatásának vizsgálatát. Ezek a mintázatok alkalmasak lehetnek a kórformák/betegség-szakaszok elkülönítésére, jellemzőinek azonosítására és a személyre szabott medicina kialakítására.
- Transzlációs kutatás
- Összefüggés keresése a preklinikai és klinikai adatok között a korábbi Fázis I. vizsgálatokhoz hasonlóan (lásd korábbi együttműködés Prof. Messoud Ashina koppenhágai fejfájás központjával: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33682377/ ).
- A szabadalmaztatott molekulák további fejlesztésére gyógyszergyári kapcsolatok kialakítása.
