HUN-REN-DE Sejtbiológiai és jelátviteli Kutatócsoport

Kutatásvezető neve

Dr. Virág László

A daganatos betegségek Magyarországon 33000 emberéletet követelnek évente, ezért kutatásuk egyike a nemzetstratégiai jelentőségű, kiemelt témáknak hazánkban és az Európai Unióban is. Kutatócsoportunk célja a tumorellenes immunválasz molekuláris szintű vizsgálata, új molekuláris célpontok azonosítása és ezek preklinikai vizsgálata (a jelenleg alkalmazott immunterápiák hatékonyságának javítása érdekében). A jelenleg használt sejtterápiás eljárások és immunellenőrzőpontokat célba vevő terápiák részleges sikertelenségéért a tumorkörnyezet immunszupresszív mechanizmusai felelősek, ezért a terápiás eljárások fejlesztésének fókuszában a tumor-asszociált immunsejtek átprogramozása és új típusú, a gátló szignálokra kevésbé érzékeny sejtterápiás eljárások kidolgozása került.

Letöltések

Munkánk során különböző in vitro és in vivo tumormodellekben vizsgáljuk a tumor-asszociált makrofágok (TAM) és mieloid-eredetű szuppresszor sejtek (MDSC) transzkriptom és proteom szintű változásait, valamint a meta-transzkriptom vizsgálata alapján, nyomon követjük a mikrobiom tumorprogresszióval összefüggő funkcionális változásait. Az így kapott eredményeket új farmakológiai célpontok azonosítására és a fejlesztés alatt álló terápiás eljárások tökéletesítésére használjuk.

A fentieken kívül továbbfejlesztjük a szolid tumorokkal szemben korlátozott hatékonyságú kiméra antigén receptort hordozó T-sejt (CAR-T) modellünket, és fejlesztünk szélesebb körben felhasználható CAR-NK és a tumor infiltráció szempontjából jóval hatékonyabb CAR-makrofág (CAR‑M) alapú terápiás rendszereket.

Korábbi adataink alapján az ADP-riboziláció, különböző ioncsatornák ( Kv1.3, KCa3.1) farmakológiai modulásával és a sejtek lipidtartalmának célzott megváltoztatásával, valamint immunmoduláns bakteriális metabolitok segítségével és a fenti transzkripciós és proteomikai adatok alapján in vitro, ex vivo és in vivo tumor modellek felhasználásával próbáljuk elérni az immunszupresszív tumor mikrokörnyezetben található TAM és MDSC sejtek átprogramozását.

Scroll to Top