HUN-REN-BME Kompozittechnológiai Kutatócsoport

Kutatásvezető neve

Prof. Dr. Czigány Tibor
KUTATÓCSOPORT-VEZETŐ, AKADÉMIKUS, EGYETEMI TANÁR

Kutatási tevékenység
A HUN-REN-BME Kompozittechnológiai Kutatócsoport (korábban ELKH-BME Kompozittechnológiai Kutatócsoport) az MTA-BME Kompozittechnológiai Kutatócsoport kutatómunkájának folytatásaként 2022. július 1-én alakult meg, az 1961-2011 között működő – Gillemot László, Prohászka János és Ginsztler János akadémikusok által vezetett – Fémtechnológiai Kutatócsoport bázisán, megtartva annak értékeit és megőrizve hagyományait, ugyanakkor kiszélesítve annak kutatási területét, követve és alkalmazkodva a jelenlegi nemzetközi trendekhez, az új kutatási irányokhoz és a hosszú távú európai uniós prioritásokhoz, a nemzeti kutatási célokhoz és a BME kutatóegyetemi stratégiájához.

Letöltések

A kutatócsoport célja: Innovatív kompozit anyagok és technológiák fejlesztése
A kompozittechnológiai kutatások és fejlesztések során az összetett anyagok és összetevőik sajátosságaival, továbbá a belőlük készülő termékek előállításának elveivel, eljárásaival, eszközeivel és gépeivel foglalkozunk, kiemelten az anyagtulajdonságok megváltoztatásának lehetőségeivel. A kutatási tevékenységünk funkcionalitásában és anyagfajtájában alapvetően különböző, de egymást kiegészítő anyagokat (polimereket, fémeket, kerámiákat) céloz.

A nagyteljesítményű és intelligens kompozitok kutatási ágon a kompozitok felhasználási területeinek bővítését kívánjuk elérni szerkezetük fejlesztése révén pl. rétegrendjük optimalizálásával úgy, hogy azokat többletfunkciókkal ruházzuk fel. Célunk egy roncsolásmentes állapotbecslő eljárás kifejlesztése, amely digitális képkorreláción alapuló teljesmezős optikai nyúlásmérő és akusztikus emissziós eszközök integrációjával jöhet létre. Elemezni fogjuk a szénszálas kompozitok újrahasznosítási lehetőségeit is.

A funkcionális- és nanokompozitokkal kapcsolatos kutatásaink során az általunk előállított nanoszálakkal módosítjuk a kompozitok tulajdonságait, főként a rétegelválás megakadályozására és szívósabb viselkedés elérésére. Nano- és mikroszálak alkalmazásával kísérletet teszünk önerősített kompozitok létrehozására. A hőre lágyuló polimer mátrixú kompozitokat nanoszálakkal és -töltőanyagokkal, növelt vezetőképesség, alakemlékezés, öngyógyulási funkciókkal ruházzuk fel, és vizsgáljuk ezen anyagoknak az előállítási technológiáit és viselkedését. Kísérletet teszünk 3D nyomtatási eljárások továbbfejlesztésére szálerősített kompozitok előállításának céljából.

A biokompozitokra irányuló kutatásainkban a körforgásos gazdasági modellbe jól beilleszthető, biopolimerek fejlesztésére fókuszálunk. Kiemelt figyelmet szentelünk a legújabb biopolimerek vizsgálatára, azok habosítására, valamint a többkomponensű, többféle biopolimert, növényi és/vagy ásványi erősítőanyagokat és kristályosodást befolyásoló gócképzőt tartalmazó biopolimer keverékek fejlesztésére. E kutatási águnkat bio- és orvostechnikai anyagok tulajdonságainak, alkalmazási technológiáinak vizsgálatával, továbbá orvostechnikai eszközök előállításával kívánjuk kiegészíteni.

Scroll to Top