Kutatásvezető neve
Prof. Dr. Kaptay György

Az ME Anyagtudományi Kutatócsoport 1994 óta működik a Miskolci Egyetem Fémtani Tanszék keretein belül. Kezdetben lézeres felületkezeléssel (felületötvözés, fém/kerámia kompozit és monotektikus felületi rétegek kialakítása) foglalkozott a csoport. A lézeres kísérletek a BAYATI-ban és a Fraunhofer Intézetben (Aachen, Németország) készültek. A monotektikus felületi réteg kialakítására kidolgozott technológiát a csoport szabadalmaztatta.
Letöltések

Ezután a kutatócsoport figyelme az amorf fémek felé fordult. Az MTA-MFA-ban gyorshűtéssel készített FeSiBNi amorf ötvözetben hevítés hatására lezajló folyamatokat, a kialakuló fázisokat vizsgálták DSC, XRD, SEM+EDS és TEM segítségével Igazolták, hogy az irodalomban vitatott Fe2B fázis a hőkezelés hatására valóban kialakul. Módszert dolgoztak ki a folyamatos hevítésre vonatkozó DSC-görbék korrekt kiértékelésére (a berendezéssel szállított kiértékelő szoftverek erre alkalmatlanok). Bemutatták, hogy a hőkezelés során nanoméretű fázisok alakultak ki.
A következő ciklusban a kutatócsoport a Cu-alapú tömbi amorf ötvözetek előállításával és fejlesztésével foglalkozott. Különféle technikákkal állítottak elő tömbi amorf ötvözetet: az első módszernél centrifugál öntéssel ék alapú próbákat készítettek, és meghatározták, hogy maximálisan mekkora az amorf anyag vastagsága. A második módszernél folyamatos és impulzus üzemmódú Nd-YAG lézerberendezéssel hoztak létre amorf felületi réteget. A harmadik módszer esetében golyósmalomban őrléssel Cu-alapú amorf port készítettek.
Az Anyagtudományi Kutatócsoport 2000-ben kapcsolódott be az Európai Űrügynökség (ESA) által finanszírozott MICAST (Microstructure Formation in Casting of Technical Alloys under Diffusive and Magnetically Controlled Convective Conditions), majd 2010-től a CETSOL (Columnar-to-Equiaxed Transition in SOLidification Processing) programokba. Mindkét program széles nemzetközi együttműködéssel, német, francia, angol, amerikai, ír, kanadai, román, svéd, osztrák kutatócsoportok és vállalatok közreműködésével valósul meg. A két program jelenleg is működik az ESA finanszírozásával 2027 végéig.
A HUN-REN-ME Anyagtudományi Kutatócsoport tagjai jelenleg „egyes fémes nano-anyagok tudománya és technológiája” címmel alapkutatást végeznek az alábbi fő tématerületeken:
- Nano-anyagok modellezése,
- Amorf-nanoszerkezetű fémkompozitok,
- Nanoszerkezetű acélok.