HUN-REN-BME Szilárd Testek Morfodinamikája Kutatócsoport

Kutatásvezető neve

Domonkos Gábor

A kutatócsoport interdiszciplináris területen működik: tagjai a BME 5 karán (építő, építész, gépész, informatika, természettudomány) dolgoznak és együttműködnek, többek között, a SZTAKI, a Debreceni Egyetem, a Pennsylvania Egyetem, a Berni Egyetem, a Szingapúri Nemzeti Egyetem, az Oxfordi Egyetem valamint a NASA Mars Science Laboratory munkatársaival.

Letöltések

Külső hivatkozások

A kutatócsoport munkája három, egymással szorosan összefonódó területen koncentrálódik:

  1. Szilárd testek és térkitöltő mintázatok időbeli fejlődését leíró, diszkrét és folytonos idejű matematikai modellek.
  2. Konvex poliéderek geometriai és mechanikai leírása, különös tekintettel a monostatikus poliéderek geometriájára.
  3. Természettudományos (ezen belül elsősorban geológiai, statisztikus fizikai, planetológiaiai, paleontológiai, kémiai és biológiai) alkalmazások, ipari alkalmazások, építészeti alkalmazások, ipari fejlesztések.

Az 1. témában kidolgozott és vizsgált, például üledékes részecskék vagy repedésképek vagy molekuláris mintázatok alakfejlődését leíró egyenletek megoldásainak kezdeti állapotát gyakran éppen a 2. témában vizsgált konvex poligonok vagy poliéderek jelentik. Különösen érdekesek a kevés egyensúlyi helyzettel rendelkező testek mert a kopási folyamatokban az egyensúlyi helyzetek száma csökken.

A fenti három téma kombinációja kapcsán olyan összetett geometriai eszköztárat fejlesztett ki a kutatócsoport mellyel több szakterület érdeklődésén túl a nemzetközi népszerű-tudományos sajtó érdeklődését is sikerült kivívnia. A csoport eredményeiről beszámolt, többek között, a BBC, a Science Magazin, az American Mathematical Society,  a Wired Magazin, a Quanta Magazin, a Newsweek, a Spektrum Magazin,  a New Scientist és a Popular Mechanics is.

A csoport profiljának része matematikai és fizikai modellek felállítása és analitikus vizsgálata, ugyanezen modellek számítógépes (numerikus) vizsgálata, laboratóriumi kísérleti berendezések tervezése, építése, laboratóriumi és terepi mérések végzése és kiértékelése.

A csoport által kifejlesztett eszköztár nagyon sok, síkbeli és térbeli geometriával leírható természeti jelenség (például kopási folyamatok, repedésmintázatok és azok időfejlődése, molekuláris mintázatok, biológiai (szövet)-mintázatok) esetén vezetett meglepő eredményre, ezért a csoport aktívan keresi azokat a tudományos és ipari alkalmazási területeket, ahol az eddig felhalmozott eredmények hasznosíthatóak.

Scroll to Top