HUN-REN-DE Allergológiai Kutatócsoport

Kutatásvezető neve

Prof. Dr. Szegedi Andrea

A HUN-REN-DE Allergológiai Kutatócsoport a Debreceni Egyetem Bőrgyógyászati Tanszékének és az DE Immunológiai Intézetének közös kutatócsoportja, mely 2022. július 1-én kezdte meg működését Prof. Dr. Szegedi Andrea vezetésével. Jelenleg 3 főállású, és 5 részmunkaidőben foglalkoztatott kutató tartozik a csoporthoz. Kutatásaink középpontjában az allergiás betegségek patomechanizmusának jobb megismerésére és terápiás lehetőségek elősegítésére irányuló vizsgálatok állnak, kutatási témánk:
„A határfelületi szervek döntéshozó szerepe és befolyásolási lehetősége allergológiai betegségekben”.

Letöltések

A vizsgálataink fókuszában álló allergiás betegségek előfordulási gyakorisága az elmúlt évtizedekben rohamosan növekedett, a World Allergy Organization adatai szerint 2019-ben az asthma bronchiale 262 millió, az atópiás dermatitis 171 millió diagnosztizált beteget érintett. Ezen kórképek elsősorban fiatal életkorban kezdődnek, gyakran az egész élet során fennállnak, hajlamosító tényezők egyéb krónikus betegségek kialakulására (obesitas) és jelentős életminőség romlást okoznak. A patogenezis pontos ismeretének hiánya miatt sem prevenciójuk, sem oki terápiájuk nem megoldott.

Kialakulásukban a környezeti expozíciókkal szemben védettséget nyújtó, határfelületi, ún. barrier szervek/szövetek, mint a bőr és a nyálkahártyák nem megfelelő működése, homeosztázisuk sérülése kiemelt fontosságú. A barrierek a szöveti környezetük jellemzői alapján képesek eldönteni, hogy a külvilág ingereire szervezetünk toleranciával, vagy gyulladással, többek között allergiás reakcióval válaszol-e. Az allergiák kialakulásában vélhetően nem a centrális immunszervek (vér, nyirokcsomó, csontvelő), hanem a perifériás, szöveti mikrokörnyezet működése az alapvető immunológiai döntéshozó és ennek megfelelően az allergiás betegségek tanulmányozása szorosan összekapcsolódik a barrier szervek és szövetek működésének kutatásával.

Kutatócsoportunk, a területen komoly eredményeket felmutató klinikai és elméleti intézet együttműködéseként, széleskörű módszertani és mintavételi háttérrel rendelkezik, mely kiterjed a sejtes kísérletektől, az egérmodellen át, a humán szövetminták vizsgálatára, valamint komplex génexpressziós vizsgálatokra és azok bioinformatikai elemzésére. Célunk egyedülálló módon összehasonlítani két barrier-t (bőr és légúti nyálkahártya), fiziológiás és betegség specifikus környezetben (allergiás betegségek, asthma bronchiale, atópiás dermatitis), középpontba állítva a kiemelt jelentőségű, barrier-specifikus döntéshozó sejtek (keratinocyták, faggyúsejtek, innate limfoid sejtek) és mediátoraik (epimmunomok) tanulmányozását. Kutatásunk a leggyakoribb allergiás betegségek prevenciójában és terápiájában potenciálisan alkalmazható célpontokra világíthat rá.

Scroll to Top