SZTE HUN-REN Sztereokémiai Kutatócsoport

Kutatásvezető neve

Prof. Dr. Szatmári István

Támogatás összege

28 000 000 Ft

A kutatás rövid ismertetője

A szerves kémiai szintézisek elsődleges célja a mindennapi életben felhasznált szerves anyag igények gazdaságos, versenyképes kielégítése a kívánt minőségben, minél kisebb ártalmas környezeti hatás gyakorlása mellett, ugyanakkor figyelve az előállítás fenntarthatóságára. Ennek megfelelően a gyógyszeriparban is a kiemelkedő követelmények között szerepel a kívánt hatóanyagok gazdaságos és környezetkímélő előállítása, amely szükségessé teszi fenntartható és energiahatékony folyamatok, valamint természetes, megújuló forrásokból származó alapanyagok alkalmazását. Ezen irányelvek rendkívüli hangsúlyt kaptak optikai izomerek sztereoszelektív előállítása során, amelyek enantiomereinek szelektív előállítása nagymértékben hozzájárulhat a folyamatok gazdaságosságának és fenntarthatóságának javításához. Mindez elengedhetetlenné teszi hatékony, sztereoszelektív katalizátorok fejlesztését, természetes, könnyen elérhető optikailag tiszta anyagok, valamint hatékony aktiválási módok alkalmazását.

Letöltések

A kutatócsoportban számos biológiailag aktív szerves molekula előállítását valósítják meg új reakcióutak felfedésével. Egyrészt a kutatás kiterjed enantiomertiszta vegyületek szintézisére, melyek a későbbiekben gyógyszeripari felhasználásra kerülhetnek, mint köztitermékek, olyan módszerek felhasználásával, melyek eleget tesznek a modernkori szerves kémiai elvárásoknak. Másrészt megfelelő eljárásokat, vagy katalizátorokat fejlesztünk, melyek lehetővé teszik enantiomertiszta szerves anyagok szintézisét, különös figyelemmel a zöld kémia elveire, vagyis királis heterogén katalizátorok vagy természetes kiralitásforrások használatával, oldószermentes vagy megújuló forrásból származó oldószerek alkalmazásával és hatékony energiaközlési módszerekkel, mint mikrohullám vagy mechanikai energia használatával vagy folyamatos rendszerekben való kivitelezéssel.

Gyógyászati célokra alkalmazható származékok

Ugyanakkor a kutatócsoportban potenciálisan gyógyászati célokra alkalmazható származékok szintézisét valósítják meg. Ezek körébe tartoznak a természetes terpéneket kiindulási vegyületként használó eljárások illetve számos kinolin-vázas származék szintézise mint például kinurénsav, illetve 8-hidroxikinolin származékok előállítása. Ez utóbbiak potenciálisan neuroprotektív funkcióval, illetve ígéretes tumorellenes hatással rendelkező vegyületek. Neuroprotektív hatással rendelkező származékok szintézisére a társadalom egyharmadát befolyásoló neurodegeneratív betegségek adnak nyomós okot, míg az új, tumor ellenes hatású származékok esetében a kutatások hátterében a körülményes terápiák és szélsőséges gyógyulási ráták állnak. A kutatás kitér antiaritmiás származékok szintézisére is, mivel a hirtelen szívhalál ma élen jár az elhalálozások tekintetében és eddig nem sikerült áttörő sikert elérni az életet veszélyeztető aritmiák kivédésére szánt származékok szintézisében.

Scroll to Top