Kutatásvezető neve
Székely Tamás, Címzetes egyetemi tanár

Támogatás összege
38 841 560 Ft/év
A kutatás rövid ismertetője
A klímaváltozás és egyéb antropogén hatások a Föld történetében egyedülálló módon veszélyeztetik a biodiverzitást. Kulcsfontosságú fajok fogyatkoznak, válnak veszélyeztetetté vagy halnak ki teljesen. E folyamatok mindenkit érintenek: Dasgupta cambridge-i közgazdász felmérése szerint az ezekből származó globális veszteség évente 5000 milliárd USD.
A Debreceni Egyetemen 1988 óta vizsgálom a reproduktív stratégiákat. Vizsgálataink kimutatták, hogy a biodiverzitás-csökkenés egyik lényeges oka a reproduktív stratégiák változása: csökken a populációk produktivitása, míg növekednek a mortalitási ráták. Az elmúlt időszakban új paradigmát építettünk fel a szaporodás és utódgondozás populációdemográfiai vizsgálatával. Több mint 20 országban kutattunk, 250+ cikket publikáltunk referált folyóiratokban (köztük a Science-ben és a Nature-ben), és új terepbiológusi és természetvédő generációt neveltünk ki. Hazai és külföldi kutatócsoportokból, egyetemekből és természetvédemi intézményekből aktívan működő hálózatot hoztunk létre. Az evolúciós ökológiai kutatásokkal párhuzamosan elindítottuk madárpopulációk hosszútávú monitorozását és gyakorlati természetvédelmét
Letöltések
HUN-REN támogatású kutatócsoportunk három lényeges feladat előtt áll: (1) megérteni, hogyan befolyásolja a klímaváltozás és az antropogén folyamatok a biodiverzitást, (2) megoldást keresni a klímaváltozás populációkra gyakorolt hatásának kivédésére, (3) oktatáson keresztül formálni a fiatalok biodiverzitásról alkotott ismereteit. E célok elérésére érdekében különféle evolúcióbiológiai, természetvédelmi és oktatási tevékenységeket végzünk: (1) szikespusztai madárpopulációknál kutatjuk a klímaváltozás hatását a reproduktív stratégiákra és a negatív hatások ellensúlyozására természetvédelmi beavatkozásokat hajtunk végre; (2) sarkvidéki, mérsékelt övi és szubtrópusi madárpopulációk vizsgálatával számszerűsítjük a klímaváltozás hatását a reproduktív stratégiákra, és előjelezzük a jövőbeli változásokat; (3) globális folyamatokat elemzünk komparatív konzervációbiológiai módszerekkel; (4) A demográfiai, viselkedési és ökológiai vizsgálatokból egyedülálló adatbázist hozunk létre; (5) oktatást és ismeretterjesztést végzünk az iskolákban és felsőoktatási intézményekben. A fenti célokat az Állatorvostudományi Egyetem, a HUN-REN Ökológia Kutatóintézete és a Hortobágyi Nemzeti Park munkatársaival közösen valósítjuk meg. Távlati célunk, hogy hazai és globális folyamatok világszínvonalú alapkutatását egybekapcsoljuk a gyakorlatban alkalmazott természetvédelemmel.
