Kutatásvezető neve
Kollár László

(Homogén katalízis helyettesítő elemekkel: lépések a zöldkémiai szintézisek felé)
A kémiai reakciók tekintélyes része csak katalizátorok jelenlétében játszódik le oly mértékben, hogy gyakorlati fontosságú anyagok előállítására használhassuk őket. A katalitikus reakciók többsége heterogén katalitikus reakció, azaz a szilárd katalizátor és az átalakítandó reaktánsok, valamint a belőlük keletkező termékek könnyen elválasztható fázisokat képeznek. Bár a homogén katalitikus reakciók alkalmazása sok megoldandó kérdést vet fel, e nagy kemo-, regio- és enantioszelektivitású reakciók a szintetikus kémia alapvető átalakulását eredményezték. Az utóbbi két évtizedben számos olyan reakció felfedezéséért ítéltek oda Nobel-díjat (2001, 2005, 2010, 2022), amelyek szinte azonnal a szintetikus kémikusok eszköztárának részévé váltak.
Letöltések
A kutatócsoportunk figyelmének középpontjában a karbonilezési reakciók állnak. A katalizátor aktivitásának és szelektivitásának további növelése mellett egyre erőteljesebben jelentkezik a toxikus platinafémek kiküszöbölésének, a mérgező reaktánsok kerülésének, a hagyományos, illékony, nagy környezetterhelést jelentő szerves oldószerek kiküszöbölésének vagy helyettesítésének igénye.
A vizsgált részterületek a következők:
- alkének hidroformilezése átmenetifém komplex katalizátorrendszerek jelenlétében,
- jód/brómarének és jódalkének amino-, alkoxi és ariloxikarbonilezése palládium katalizátorokkal,
- a széles körben használt fosszilis eredetű oldószerek helyett természetes (biomassza) eredetű oldószerek alkalmazása,
- a gázhalmazállapotú, különleges körültekintést igénylő szén-monoxid helyettesítése,
- a platinafém-prekurzorok helyett a biológiai rendszerekkel kompatibilis(ebb) 3d elemek alkalmazása a ligandum-környezet megfelelő megválasztásával,
- a katalizátor-prekurzorok és katalitikus intermedierek vizsgálata kvantumkémiai módszerekkel,
- gyakorlati fontosságú alapvázak funkcionalizálása, valamint homogén katalitikus reakciók alkalmazása többlépéses szintézisek kulcsreakcióiként.
Annak ellenére, hogy kutatómunkánk gyakorlati fontosságú vegyületek szintézisét is magában foglalja, alapvetően az összefüggések elméleti hátterének feltárására irányuló felfedező kutatás.
