HUN-REN–SZTE Biológiailag Aktív Természetes Vegyületek Kutatócsoport

Kutatásvezető neve

Dr. Hohmann Judit

egyetemi tanár, az MTA levelező tagja

Támogatás összege

23 579 112 Ft

A kutatás rövid ismertetője

A természetes vegyületek és szerkezeti analógjaik fontos szerepet játszanak új gyógyszerek kifejlesztésében, a farmakoterápiához való hozzájárulásuk mind a múltban mind napjainkban igen jelentős. A növényi hatóanyagok nemcsak gyógyszervegyületeket szolgáltattak a terápia számára, de számos esetben képviselőik gyógyszercsaládok kifejlesztéséhez, új gyógyszercélpontok felismeréséhez járulnak hozzá, és új prototípusokat képviselnek. A természetes vegyületek különleges szerkezeti jellemzőkkel rendelkeznek, amelyek előnyösek a fehérje-fehérje kölcsönhatásokat, receptorkötődéseket célzó gyógyszerkutatásban.

Letöltések

A kutatások magasabbrendű növényekben, gombákban előforduló bioaktív vegyületek felkutatását, szerkezet-azonosítását és farmakológiai hatásuk vizsgálatát tűzik ki célul. A kutatómunka a legújabb nemzetközi gyakorlatokat és a kutatócsoport több évtizedes tapasztalatait integrálja, kiemelten olyan növényekre fókuszálva, amelyek a tumorterápia számára ígéretes hatóanyagokat szolgáltathatnak. Elsősorban terpenoidokat, fenolos anyagokat és alkaloidokat felhalmozó, korábban nem, vagy nem kimerítően vizsgált taxonokat analizálnak, köztük Asteraceae, Euphorbiaceae, Lamiaceae, Cyperaceae, Juncaceae és Strophariaceae fajokat, amelyek tumorellenes hatású anyagok kutatása szempontjából kiemelt taxonok („hot topics”).

Módszertan

A hatóanyagok felismerésére illetve kinyerésére klasszikus extrakciós és elválasztástechnikai módszerek, bioaktivitás vezérelte hatóanyag izolálás és modern NMR alapú biokemometria komplex stratégiáját alkalmazzák. A fajok kiválasztása farmakológiai szűrővizsgálatok segítségével történik. A vizsgálatra kiválasztott növényi extraktum komponenseinek tiszta formában történő előállítása érdekében soklépéses kromatográfiás elválasztást végeznek. Mivel a növényi kivonatok rendkívül komplex biológiai mátrixok, az egyes vegyületek kinyerése különféle kromatográfiás technikák, különféle álló- és mozgófázisok kombinált alkalmazását teszik szükségessé. Az izolálás első lépéseiben durva elválasztások történnek, pl. oszlopkromatográfia, vákuum folyadék-kromatográfia, közepes nyomású folyadékkromatográfia, majd az ezt követő lépésekben egyre szelektivebb módszereket alkalmaznak (flash kromatográfia, rotációs rétegkromatográfia, gélfiltráció, HPLC. A hatóanyagizolálások dereplikációs kísérletekkel egészülnek ki. A szerkezetvizsgálatokat modern NMR, MS módszerekkel végzik. Az izolált anyagok farmakológiai értékelése humán tumorsejtes modelleken történik az antiproliferatív hatás, multidrog rezisztencia visszafordító, kemoterápeutikumokkal szinergizáló és metasztázis képződést gátló hatások értékelésével.

Eredmények

A bioaktív természetes vegyületek kutatásával  foglalkozó, hazánkban egyedülálló kutatócsoport komplex kutatási stratégiáját alkalmazva új biológiailag aktív molekulákat fedez fel, új kémiai struktúrák, új hatásmechanizmusú vegyületek felismerése várható. Az eredmények disszeminációja publikációk és konferenciaelőadások formájában történik, ezen kívül szabadalmi bejelentések is születnek hozzájárulva ezzel innovációs fejlesztésekhez.

Scroll to Top