HUN-REN–PE Levegőkémiai Kutatócsoport

Dr. Gelencsér András

REKTOR, egyetemi tanár, kutacsoport vezető

Pannon Egyetem

Támogatás összege

39 116 258 Ft

A kutatás rövid ismertetője

Manapság a levegőkémiai kutatások egyre többször kerülnek a figyelem középpontjába a globális éghajlatváltozás és a levegőminőséggel kapcsolatos kérdésekben. A levegőkémiai kutatócsoport elsősorban a légköri aeroszol különböző forrásainak azonosításával, fizikai és kémiai tulajdonságainak vizsgálatával és a környezetre gyakorolt hatások elemzésével foglalkozik.

Az elmúlt évek jelentős kutatási eredményei közé tartozik, hogy a különböző háztartási szilárd hulladék laboratóriumi berendezésben történő égetése során gyűjtött aeroszol mintákban azonosították a műanyagégetés univerzális, illetve új specifikus nyomjelző vegyületeit. Ezen vegyületeket kimutatták a környezeti mintákban is, ami alapján megbecsülték a hulladékégetés levegőminőségre gyakorolt hatását.

Laboratóriumban előállított kátránygömbök kémiai és optikai tulajdonságait vizsgálva megállapították, hogy ezek a részecskék a koromhoz hasonlóak, így jelentős abszorpciós tulajdonságaik következtében meghatározó szerepet játszanak a globális sugárzásmérleg alakításában.

Letöltések

A városokban a közlekedés és a szél által az utak felületéről felverődő, illetve a gépjárművek mechanikai kopásából származó aeroszol részecskék akár 30-50%-ban is hozzájárulhatnak a városi PM10 terheléshez. A kiülepedett, reszuszpendálható por belélegezhető frakciójának mintavételezésére on-line mintavételi módszert fejlesztettek ki, mely segítségével lehetőség nyílt korábban nem alkalmazott analitikai vizsgálatok elvégzésére.

 

 

Vizsgálták az aeroszol részecskék vízfelvételének a mért tömegkoncentrációra gyakorolt hatását. Megállapították, hogy az őszi és téli időszakban mért értékek akár 15–19%-os pozitív hibát is okozhatnak. Vizsgálták téli időszakokban a Magyarországon előforduló hidegpárnás, párás-ködös helyzetekben létrejövő légszennyezettségi állapotok meteorológiai és kémiai paramétereit, mely során jelentős PM10 tömegkoncentráció emelkedés volt megfigyelhető.

Scroll to Top