HUN-REN – PTE Krónikus Fájdalom kutatócsoport

Kutatásvezető neve

Dr. Helyes Zsuzsanna

A krónikus fájdalom, számos kórkép, mint pl. a reumatoid artritisz (RA), a fibromyalgia (FM), az oszeoartritisz (OA), a krónikus neuropátiás fájdalomállapotok és a komplex regionális fájdalom szindróma (CRPS) egyik vezető tünete, mely hosszú távon perzisztens stresszhez, emellett életminőség és munkaképesség-romláshoz vezet. Másrészről, a krónikus pszichoszociális stressz e fájdalomállapotok közös etiológiai és/vagy súlyosbító tényezője, amely együtt jelentkezik a leggyakoribb központi idegrendszeri társbetegségekkel, mint a depresszió és szorongás. Ezen betegségek a populáció egy jelentős részét érintik, viszont a hagyományos fájdalomcsillapítók gyakran hatástalanok és/vagy számos súlyos mellékhatásuk miatt nem lehet őket tartósan alkalmazni, így a terápiájuk a mai napig nem megoldott és gyógyszerfejlesztési kihívást jelentenek. A fájdalom kialakításában és fenntartásában autoimmun folyamatok valószínűsíthetőek, de a pontos mechanizmus a mai napig nem ismert. Különösen fontos ezért, hogy megértsük a fájdalomban szerepet játszó szenzitizációs mechanizmusokat, felderítsük a leggyakoribb központi idegrendszeri társbetegségekkel való összefüggéseket, és új terápiás célpontokat azonosítsunk.

Letöltések

Az utóbbi 5 évben RA, FM, CRPS és neuropátiás fájdalom egérmodelljeiben nyert funkcionális adataink és legújabb transzkriptomikai és metabolomikai eredményeink alapján valószínűsítjük, hogy a krónikus fájdalomállapotok fenntartásában és súlyosbodásában meghatározó szerepet játszanak a primér szenzoros neuronokban és a központi idegrendszerben lejátszódó neuroinflammációs folyamatok, amelyek centrális szenzitizációhoz vezetnek, valamint a krónikus stressz, szorongás, depresszió közvetlenül hozzájárulhat a centrális szenzitizációhoz a fájdalom- és hangulat-szabályozásában szerepet játszó közös agyi struktúrák komplex interakcióinak következtében.

 

Fő célkitűzések:

Jelen vizsgálataink fő célkitűzése a (1) a krónikus fájdalomért felelős központi és perifériás szenzitizációs mechanizmusok megismerése; (2) a patofiziológiai folyamatokban kulcsszerepet játszó mediátorok, útvonalak és hálózatok, valamint a gyakori központi idegrendszeri társbetegségekkel (krónikus szorongás, stressz, depresszió) való kapcsolatrendszerek meghatározása; és (3) új fájdalomcsillapító célpontok azonosítása krónikus fájdalom állapotokban szenvedő betegekben és releváns egérmodelljeikben. A kutatásunkban a betegekből és releváns egérmodellekből származó (1) perifériás vér mononukleáris sejtjeinek transzkriptomikai és plazma metabolomikai vizsgálatait, bioinformatikai analízisét végezzük (egérben hátsó gyöki ganglion mintákat is), (2) a fájdalom mértékét egyéb gyulladásos, immunológiai paraméterekkel és szorongás, hangulat, személyiségjellemzőket meghatározó komplex pszichológiai (egérben viselkedési) jellemzőkkel korreláltatjuk, (3) agyi funkcionális képalkotó vizsgálatokat végzünk a „fájdalom mátrix” aktivációs mintázat-változásainak és a stressz-fájdalom interakciók feltérképezésére. Egérben az ízületi és központi idegrendszeri (gerincvelő hátsó szarv, fájdalommal- és stresszrendszerrel kapcsolatos agyi területek: szomatoszenzoros kéreg, amygdala, hipokampusz, raphe mag, periakveduktális szürkeállomány) metszeteken neuroinflammációs (mikroglia: Iba1, asztocita: GFAP, krónikus neuronális aktiváció: FosB) és neuroplaszticitácitási markereket, valamint neuron-glia interakciókat vizsgálunk konfokális és szuperrezolúciós mikroszkópiával.

Scroll to Top